מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

עבודות איטום

היכרות עם הבדלים בין סוגים שונים של עבודות יכולה לעזור לנו לבחור קבלני איטום ולחסוך בהוצאות. בנוסף, מאוד חשוב שנבין באיזה חומרי איטום כדאי להשתמש בשביל לפתור כל בעיה ספציפית וכדאי לשים לב לגורמים העיקריים לבעיות גם אחרי שהעבודה מסתיימת.

עבודות איטום מתבצעות על ידי קבלני איטום מורשים. התייעצות עם קבלן איטום חשובה אם רוצים לחסוך בהוצאות, אבל בלי להתפשר על התוצאות. בנוסף, צריך להביא בחשבון את המורכבות של עבודות מן הסוג הזה מבחינת הנגישות של הגג. בניגוד לרוב השירותים הניתנים על ידי בעלי מקצוע, איטום מחייב לפעמים שימוש באמצעי סנפלינג, מנופים ובמות הרמה.

הדבר החשוב ביותר הוא להתאים את סוג האיטום לסוג הגג ולבעיה שאותה מנסים לפתור. יש הבדל בין האופן שבו מיישמים סוגים שונים של חומרי איטום על גגות רעפים, גגות שטוחים, גגות עץ, גגות פח וכן הלאה. חוץ מזה, לא כל בעיית איטום פותרים עם אותם חומרים או באותה שיטה. אז מי שבפועל מספקים לנו את המידע אלו קבלני האיטום שאמורים לבצע את העבודה, לכן כדאי שנדע כיצד לבחור אותם.

 

טיפים לבחירת עבודות איטום

החדשות הטובות הן שהמלצות של לקוחות מרוצים יכולות להיות כלי יעיל לצורך השוואה בין סוגים שונים של עבודות איטום. המטרה של המלצה מן הסוג הזה היא ללמוד מתוכה על שביעות הרצון של אותם לקוחות שכבר הזמינו את שירותי האיטום, גם מבחינת ההתנהלות השוטפת מול הקבלנים וגם בכל הנוגע לתוצאות של הפרויקט ושל העבודה. בשביל להגדיל את הסיכוי לכך שהתוצאות יהיו טובות, נרצה לבחור קבלני איטום מנוסים ועם המלצות.

את ההמלצות על קבלנים שמבצעים עבודות איטום אנחנו יכולים לקבל ממקורות שונים. אפשרות אחת היא להישאר במעגלים הקרובים של החברים, בני המשפחה או השכנים ולהתייעץ איתם לגבי עבודות איטום שהם הזמינו כדי לשאול על התוצאות שלהן.

אפשרות אחרת היא להתייחס להמלצות באתרי אינטרנט, רשתות חברתיות או פורומים מקצועיים. כאן אמנם לא בהכרח נדע מי עומדים מאחורי כל המלצה, אבל נוכל להשתמש בחוכמת ההמונים בשביל להבין טוב יותר באיזה סוג של שירותי איטום להתמקד.

 

הבדלים בין עבודות איטום בגגות ובקירות

האמת היא שאת החלק הכי משמעותי של הכנת שיעורי הבית אנחנו יכולים לבצע בצורה עצמאית. כבר בשלבים מוקדמים יחסית של השוואה בין קבלני איטום, עלינו להביא בחשבון את ההבדל בין עבודות שאמורות להתבצע על הגג לבין איטום קירות חיצוניים, מרפסות, מרתפים וכן הלאה. רק אחרי שנבין עצמאית איזה סוג של שירותי איטום אנחנו מחפשים, תהיה לנו את האפשרות להתמקד בקבלני האיטום הרלוונטיים.

עוד דרך להכיר את ההבדלים בין סוגים שונים של עבודות איטום בגגות ובקירות היא להסתכל על פרויקטים קודמים שכבר ביצענו. אם למשל גרים בבית פרטי תקופה ארוכה ומבצעים את האיטום מחדש כל 10-15 שנים, זה יכול לסייע לנו להתמקד בחומרי איטום טובים. במידה ומזמינים שירותי איטום בפעם הראשונה או צריכים לקבל גם את הסכמת שאר הדיירים בבניין מגורים משותף, אפשר להתייעץ עם קבלני האיטום עצמם.

 

כל מה שכדאי לשאול קבלני איטום לגבי העבודות שהם מבצעים

פגישת היכרות עם קבלני איטום היא הדרך הכי טובה להתרשם מהם ברמה האישית. המטרה של פגישה מן הסוג הזה היא בין היתר לעזור לנו לדעת איך לבחור קבלן איטום, באיזה שירותי איטום להתמקד וכמה כל זה יעלה. השלב של פגישת ההיכרות אמנם לא מחייב אותנו להזמין בסופו של דבר את השירות של אותו קבלן איטום ספציפי, אבל הוא שופך אור על התחום ומסייע גם בהשוואה בין סוגים אחרים של עבודות איטום.

העניין הוא שלא כל מי שמתאמים פגישת היכרות עם קבלני איטום גם יודעים מה לשאול אותם. כאן צריך לשים לב לכמה נושאים מרכזיים שחייבים לעלות במהלך השיחה:

  1. סוג חומרי האיטום שבהם משתמשים – הנקודה העיקרית לדיון מול קבלנים שמבצעים עבודות איטום קשורה אל החומרים. קודם כל, צריך לוודא שקבלני האיטום בוחרים את חומרי האיטום הכי מתאימים לסוג הגג ולאופי של הבעיה שאיתה אנחנו מנסים להתמודד. שנית, עלינו לברר האם חומרי האיטום עומדים בתקן.
  2. לוח הזמנים לעבודות איטום – פגישת היכרות עם קבלן איטום היא הזדמנות מעולה לתכנן את לוח הזמנים. אמנם חשוב יותר שהעבודה תהיה מקצועית מאשר קצרה, אבל אפשר ליהנות מכל העולמות במידה ובוחרים נכון קבלן איטום מיומן.
  3. עבודות הכנה לפני האיטום ובדיקת הצפה אחרי האיטום – מומלץ לשאול קבלן איטום האם עבודת ההכנה כלולה בהצעת המחיר שלו. ההכנה היא לעיתים קרובות החלק הכי משמעותי בפרויקט, כי היא כוללת לא רק ניקיון יסודי של הגג אלא גם טיפול במרזבים, הגבהה לקולטי שמש, פיצוץ בועות אוויר, הסרת שאריות איטום קודמות ועוד. בנוסף, כדאי לשאול את הקבלן האם הוא מבצע בדיקת הצפה אחרי עבודות איטום. בדיקת ההצפה תאפשר לנו לזהות תקלות בזמן אמת ולהטיל את האחריות עליהן על הקבלן עצמו, בלי שנצטרך לשלם על כך בנפרד.

 

אחריות על עבודות איטום

התייעצות עם קבלני איטום מאפשרת לנו להשוות בין סוגים שונים של שירותים, פרויקטים ועבודות גם לפי תקופת האחריות. כיום למשל מקובל לדרוש תקופת אחריות של 10 שנים לפחות על איטום ביריעות ביטומניות, אך ניתן לקבל תקופות אחריות משמעותיות על 5-7 שנים גם אם בוחרים לבצע איטום ביריעות פולימריות או בחומרים אקריליים.

כמו כן, יש לוודא מראש מה כלול באחריות ומה עלול לגרום לתוקף שלה לפוג. לאחר מכן שואלים כמה זמן ייקח לבעל המקצוע להגיע כדי לתקן את התקלה ומבררים האם מדובר בהתחייבות סבירה. אם כל התשובות עונות על הציפיות שלנו, נוכל לדעת שעשינו בחירה נכונה לגבי העבודה הצפויה.

לפי מצב הגג והתקציב של הלקוח.

איטום ביריעות ביטומניות נחשבת עמידה, אבל היא גם הכי יקרה. פתרונות ביניים אחרים יכולים להיות איטום בחומרים אקריליים או פולימריים. לשם השוואה, איטום בזפת הוא זול אבל העמידות שלו מוגבלת.

בקיץ ולפני שהגשמים מתחילים.

תלוי בשיטת האיטום. לרוב העבודה מסתיימת תוך 2-3 ימי עסקים, אבל לא כולל הכנה מוקדמת או בדיקת הצפה.

אז מה היה לנו?