מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

יציקות בטקל

בטון שמרוכך עם חומר מקציף הופך גמיש וקל יותר לעבודה. לאחר מכן ניתן למרוח את התערובת על גגות שטוחים כדי להגביה את השיפוע ולייצר ניקוז אפקטיבי. במאמר הבא נסביר מה אחוזי הניקוז המתאימים לגג, מה היתרונות של בטקל וכיצד מיישמים אותו נכון.

יציקות בטקל, או במילים אחרות בטון קל, מנסות לשלב בין היתרונות של בטון כחומר גלם חזק ואמין לבין הגמישות של חומרים מקציפים. באמצעות יצירת תערובת של בטון וחומר מקציף ניתן לייצר יציקות בטקל בגדלים שונים ולשלב אותם בפרויקטים בענפי הבנייה, השיפוצים והאיטום. כמו כן, היציקות מתאימות מניעת הצטברות מים עומדים על הגג והן יכולות לסייע לבידוד מפני חום וקור.

הבטון הקל עשוי בטון רגיל שעבר תהליך של ריכוך והחלקה. תהליך הריכוך וההחלקה מבוסס על חומרים מקציפים שונים, שהופכים את הבטון לגמיש וקל יותר לעיבוד. לאחר שיוצרים את היציקה, ניתן למרוח אותה בצורה אחידה ונוחה על גגות שטוחים. את המריחה של יציקות בטקל מבצעים ישירות על קירות בטון וזאת על מנת להגביה אותם וליצור שיפוע.

 

החשיבות של יציקות בטקל

שיפוע שמבוצע בצורה נכונה עם תערובת של בטון וחומר מקציף מסייע לניקוז המים מהגג. אם אין שיפוע בגגות שטוחים, המים העומדים עלולים לחלחל פנימה אל תוך המבנה. זו כמובן תופעה שצריך למנוע, כי חדירת מים גורמת נזקים לתשתית וליסודות, עלולה לגרום נזקים למכשירי חשמל ורהיטים ואף מערערת את היציבות של השלד.

יציקות בטקל גם חשובות כי ניתן ליישם מעליהן יריעות ביטומניות או חומרי איטום אחרים. המשמעות היא שמדובר על שכבה שמקשרת בין התשתית התחתונה של הגג לבין שכבות האיטום העליונות, לרבות בגגות שטוחים. בשביל לייצר את השיפוע הרצוי על גבי גגות מן הסוג הזה, משתמשים ביציקות של בטון מרוכך עם חומר מקציף.

 

היתרונות של בטון קל

יש כמה יתרונות שהופכים את התערובת של בטון עם חומר מקציף לפתרון אידיאלי עבור יצירת שיפוע ושיפור הניקוז על גבי גגות שטוחים. קודם כל, הבטון עצמו קל מאוד והמשקל שלו לא מכביד על הגג. זה אומר שאפשר לשלב את התערובת בתהליכי בנייה, שיפוץ או התחדשות עירונית ולקבל אישור זריז ממהנדס בניין מוסמך.

שנית, החומר שבו משתמשים על מנת לייצר את התערובת מגיע בתוך מערבל המשאית. המערבל דואג שהחומר לא יתייבש אלא יישאר רך וגמיש, לכן המריחה שלו מתבצעת מהר וביעילות. באמצעות מריחה אחידה של הבטקל ניתן לייצר את השיפוע הרצוי על גבי התשתית של הגג, להבטיח ניקוז אפקטיבי ישירות אל תוך המרזבים ולמנוע את נזקי המים גם אחרי שנים רבות.

 

השיפוע המתאים עבור גגות שטוחים

הדבר החשוב ביותר בעת עבודה עם יציקות בטקל על גבי גגות שטוחים הוא לייצר את השיפוע המתאים. בשביל שהשיפוע יהיה אפקטיבי והמים יגיעו אל המרזבים או אל נקודת איסוף אחרת, הוא צריך להתבצע לפי חישוב של 1.5% לכל מטר. במילים אחרות, על כל מטר רץ של הגג מייצרים שיפוע של 1.5 ס"מ. לשם השוואה, ביריעות רעפים השיפוע הוא 40% אם אין בכלל איטום ו-10% אם מבצעים איטום ביריעות ביטומניות.

השיפוע המתאים עבור גגות שטוחים מאפשר לנצל את היתרונות של יציקות בטקל על מנת למנוע שלוליות וריכוזי מים. מניעת השלוליות וריכוזי המים חשובה, כי היא מאפשרת לנקז את הרטיבות ולמנוע את הנזקים לגג, לתשתית, לחומרי האיטום ולאחר מכן למבנה עצמו. במידה ובמהלך בית לדוגמא אין מספיק שיפוע או מגלים שהוא לא טוב, אפשר למרוח בקלות את הבטקל ולהגיע לשיפוע הנדרש.

 

בטקל גם לצורך בידוד תרמי

שווה להרחיב על היתרונות של בטקל מבחינת בידוד תרמי. לתערובת של בטון וחומר מוקצף יש יכולת לייצר בידוד תרמי, מה שמונע חדירת חום או קור אל תוך המבנה. כאשר מיישמים עוד שכבה של בידוד תרמי על גבי הגג, מורידים אוטומטית את הטמפרטורות בתוך המבנה וכך חוסכים בהוצאות חשמל על הפעלת המזגן בקיץ.

הדרך להשיג את היתרונות של הבטקל מבחינת בידוד תרמי ואף לשפר את היעילות שלו היא להניח אותו על שכבת קלקר. הקלקר אחראי לבידוד התרמי והבטקל מוסיף עוד שכבה יחד עם האיטום, כאשר התוצאה הסופית היא מניעת חדירת חום, קור וגם מים אל תוך חלל הפנים של הבית או הדירה.

 

שלבים של יציקת בטקל

את היציקה מכינים בשלב הבנייה של הבית ולאחר יציקת הבטון הרגיל, אבל כאמור לפני בניית הגג. אם רוצים לשלב את היציקה אחרי שגרים תקופה מסוימת בבית כי מגלים שהשיפוע לא מספיק, יש להקפיד על הדגשים הבאים:

  • הוספת שכבת קלקל על גבי תשתית הגג ועליה יציקת בטקל
  • בדיקה לגבי פירוק מרצפות לעומת הדבקת מרצפות על גגות שטוחים מרוצפים
  • יישום בטקל ישירות על הבטון
  • מריחת בטקל ויציקה במשך כשעתיים
  • המתנה של 14-21 יום – לפי מזג האוויר – לייבוש מלא
  • יישום שכבת האיטום החדשה

 

התהליך של היציקה כפי שהוא מתואר לעיל לא כולל את ההכנות שצריך לבצע על הגג ואת הפירוקים וההרכבות. בין היתר, יש לדאוג להסרה מהגג של שאריות חומרי איטום קודמים ואף לפנות מכשירי חשמל, דודים, פאנלים סולאריים וכן הלאה. בנוסף, צריך להרים את כל מה שיש על הרצפה ולאחר מכן להרכיב בחזרה. כל זה מייקר את הפרויקט, אך אמור להיות מתומחר בהצעה שאותה מקבלים מקבלני איטום ובעלי מקצוע.

התמחור של יציקות בטקל מבוצע לפי מ"ר. המחירים לא כוללים את פירוק המרצפות אבל כן את האיטום, אז ניתן להיערך טווח של 80-90 ש"ח למ"ר אם מוסיפים בידוד ולמחיר של 60-70 ש"ח למ"ר בלי קלקר.

עקרונית ניתן ליישם את הבטקל על כל סוגי הגגות השטוחים, אבל בשטחים קטנים המחיר גבוה יותר ונע בטווח של 90-125 ש"ח למ"ר.

קבלני איטום גגות מתמחים בהכנת הבטקל, שינוע שלו ויישום על הגג.

לפי מצב הגג, סוג התשתית הקיימת ותקציב הלקוח.

חול וחומר מקציף שמונע התקשחות. בועות האוויר הן כ-60% מהנפח ולכן ניתן ליישם מהר ובקלות את הבטקל על כל שטח הגג.

אז מה היה לנו?