מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

הלבנת גגות

הלבנה יכולה להוריד את הטמפרטורה בבית ולסייע לבידוד, מה גם שחובה לבצע אותה אחרי זיפות גגות. מצד שני, צריך להביא בחשבון את החיסרון של הלבנת גגות שלא מבוצעת בצורה מקצועית וכדאי גם להכיר את השלבים השונים של התהליך.

סיוד גגות, או במילים אחרות הלבנה, היא פעולה שאותה מבצעים כחלק בלתי נפרד מהתהליך של זיפות גגות. אם בוחרים לאטום את הגג באמצעות זפת, צריך להביא בחשבון את הצבע השחור שלה. הצבע הזה קולט חום ואת קרני השמש, לכן הוא צפוי לסבול מנזקים ולהתעוות. החום גם פוגע ביכולת של הזיפות לאטום את הגג בגלל שהמים חודרים דרך הסדקים. כדי למנוע את זה, מבצעים הלבנת גגות מיד לאחר הזיפות.

הלבנת גגות מונעת מהזפת להתחמם ומשכבת האיטום להתנפח או להתפוצץ. את ההלבנה מבצעים פעם בשנה בתום החורף ולקראת עונות המעבר והקיץ, על מנת לתחזק את האיטום וכדי למנוע נזקים בלתי הפיכים או הוצאות מיותרות. כמו כן, הלבנת גגות מדי שנה היא פעולה קריטית כי הסיד מטבעו נשטף מהגג עם הגשם. במידה והזפת לא תהיה מוגנת באמצעות שכבת סיד, האיטום יתקלקל ויפסיק להיות אפקטיבי כבר בחורף הקרוב.

 

הלבנת גגות עם יריעות ביטומניות

הלבנת גגות מתבצעת בשלבי האיטום הראשונים על זפת ולא על יריעות ביטומניות, יריעות משוריינות, חומרים פלסטיים, חומרים אקריליים וכן הלאה. מנגד, כן צריך להלבין את הגג גם אם הוא אטום באמצעות יריעות ביטומניות אחרי 7 שנים. הסיבה לכך היא שבתום התקופה הזו השכבה שעל היריעות הביטומניות מעט נשחקת, לכן מספקים שכבת הגנה נוספת.

הלבנת גג באמצעות חומרים אקריליים על גבי יריעות ביטומניות אמורה להחזיק מעמד בממוצע 3 שנים. לאחר מכן ניתן לחדש אותה שוב, כדי להשיג את היתרונות של האיטום ולמנוע חדירת מים. אבל חשוב להבהיר שגם לא מלבינים את הגג באמצעות סיד – אלא משתמשים בחומרים אקריליים כמו פוליגג.

 

היתרונות של הלבנת גגות

סיוד גגות מתבצע על ידי קבלני איטום שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. אם רוצים לבחור נכון את קבלני האיטום, צריך לוודא שהפרויקט שהם מבצעים כולל בתוכו שמירה על מספר יתרונות משמעותיים ומרכזיים:

  1. הורדת הטמפרטורות בבית וסיוע לבידוד – הלבנת גגות מאפשרת להוריד את הטמפרטורות בבית ב-2-3 מעלות. כך למעשה מייצרים בידוד תרמי טוב יותר, מצמצמים בהוצאות על הפעלת המזגן והופכים את איכות החיים לנעימה יותר בכל החדרים של הדירה.
  2. שמירה על הזפת – היתרון הכי משמעותי של הסיד הוא כאמור האופן שבו הוא שומר על הזפת. באמצעות הסיוד ניתן לשמור על הזפת מפני בלאי ושחיקה, למנוע הצטברות סדקים או חריצים ולהגן מהתנפחות.
  3. אסתטיקה – אי אפשר לדבר על היתרונות השונים של הלבנת גגות בלי להזכיר את ההיבט האסתטי. רבים בוחרים כיום לסייד את הגג בגלל האסתטיקה הנעימה, שמתכתבת עם סגנון עיצוב מודרני. אם רוצים שהגג ייראה טוב ולא מוכנים להסתפק במראה של הזפת, עושים את זה גם בגללי המראה הלבן והמרשים.
  4. עלויות נמוכות – אמנם משלמים על סיוד גגות בנפרד מאשר על זיפות גגות, אבל המחיר מאוד נוח ואטרקטיבי. נכון להיום, הוא עומד בממוצע על 4-6 ש"ח למ"ר וניתן גם לקבל הצעה שמגלמת בתוכה אחריות על הזיפות עצמו.

 

חסרונות של הלבנת גגות

אחת הבעיות עם הסיוד היא שאם מלבינים גג שיש עליו יריעות ביטומניות אחרי 7 שנים, צריך ממילא אחרי עוד 3 שנים – שזה סך הכל 10 שנים עם היריעות – להחליף את כל האיטום. לכן ההלבנה במקרה הזה דווקא לא משתלמת, אלא אם כן משלבים אותה באיטום מחדש של הגג.

חוץ מזה, צריך לפרק את השכבה התחתונה של האיטום לפני שמתקינים שכבת איטום חדשה. זה אומר שהמחיר של גג שכבר עשו לו הלבנה עם חומרים אקריליים מסוימים יעלה ויהפוך לפחות אטרקטיבי עבור הלקוחות.

בעיה נוספת היא שבמקרים של תיקונים נקודתיים ביריעות יהיה קשה להגיע לבעיה בגלל שכבת החומר האקרילי. זה מפריע לקבלני איטום לבצע את העבודה ועלול לעכב את הפרויקט או לייקר אותו. אז מצד אחד, היתרון הוא שמדובר בפתרון זול ויעיל לתקופה של 3 שנים. מצד שני, זה פחות מתאים למי שבחרו לאטום את הגג עם יריעות ביטומניות – אלא בעיקר למי שעושים את זה עם זיפות גגות.

 

פרמטרים המשפיעים על המחיר של הלבנת גגות

העלות של סיוד גגות כאמור אינה קבועה, אבל היא מושפעת מכמה פרמטרים שעשויים לחזור על עצמם אצל כל הקבלנים. ראשית, יש להביא בחשבון את גודל הגג ולהתייחס אליו כאשר מקבלים הצעת מחיר. ככל שהגג גדול יותר, כך המחיר למ"ר יורד. מבחינת קבלני איטום, גגות קטנים הם כאלה שמשתרעים על שטח של פחות מ-100 מ"ר והמחיר של העבודה בהם יחסית גבוה. בנוסף, בגגות ממש קטנים של פחות מ-70 מ"ר כבר קובעים את המחיר של הסיוד או ההלבנה באופן גלובאלי.

עוד משהו שצריך לשים לב אליו היא רמת הנגישות של הגג. יש גגות שבשביל לבצע עליהם עבודות איטום, סיוד או הלבנה צריך להשתמש במנוף או במות הרמה, לכן קבלן האיטום חייב להיות בעל רישיון לעבודה בגובה. מנגד, גגות אחרים יכולים להיות נגישים יותר ולכן גם המחירים של האיטום, הבידוד וההלבנה יהיו אטרקטיביים.

לבסוף, צריך לבדוק כמה אלמנטים קיימים על הגג ואיך אפשר לפרק אותם. לא ניתן למשל להלבין את הגג אם לא מפרקים מכשירי חשמל, דודים, פאנלים סולאריים, קולטי שמש וכן הלאה. ככל שיש יותר אביזרים כאלה על הגג והקבלן יצטרך לעבוד קשה על מנת לפנות ולהרכיב אותם בחזרה, המחיר יעלה.

לפי התקציב של הלקוח, מצב הגג וחומרי האיטום הקודמים שהיו עליו.

יריעות ביטומניות נחשבות הכי יעילות אבל הכי יקרות, בעוד זיפות גגות הוא זול אבל לטווח קצר. לחילופין, אפשר ליישם חומרים אקריליים או פולימריים באמצעות התזה או מריחה.

האחריות המקובלת על זיפות גגות יחד עם הלבנה היא לתקופה של 3-5 שנים. לשם השוואה, ביריעות ביטומניות מקבלים אחריות ל-10-15 שנים.

תלוי בגודל ובמספר האלמנטים שיש עליו. לרוב נדרש יום עבודה. 

אז מה היה לנו?