מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איתור נזילות

פיצוץ צנרת בבית או נזילה מהתקרה הם עסק לא נעים שיכול להביא לנזקים משמעותיים במבנה ובהוצאות כספיות גבוהות. הנזילות הנראות לעין יופיעו כרטיבות בקירות ובתקרה, עובש, בועות, קילוף הסיד והצבע ולעיתים אף כטפטוף. יחד עם זאת, לא תמיד ברור מהו מקור הנזילה ולכן צריך לאתר אותה כמה שיותר מוקדם ולטפל בבעיה. כאן תמצאו את המידע על איתור נזילות.

 

כל הסיבות לנזילות בבית

  • סתימה בשירותים או בכיורים שחוסמת את הביוב
  • גוף זר, שומנים, חומרים מוצקים, ענפים או לכלוך שסותמים את הצנרת
  • סתימה אצל השכנים
  • איטום גרוע של הגג, סדקים או סתימה במרזבים
  • בלאי של צנרת
  • גג או צנרת שאינם מתוחזקים באופן תקופתי

 

ההבדל בין נזילה נראית לעין לבין נזילה נסתרת

איתור נזילות קל כאשר חשופים למקור הנזילה ומטפלים במקור בצורה ממוקדת. למרות זאת, ישנן נזילות נסתרות שלא יודעים מה מקורן ולכן צריך לאתר אותן כמה שיותר מוקדם. את הנזילה של המים תרגישו היטב בחשבון המים ולכן היא מחייבת טיפול דחוף. כדי לאתר את הנזילה הנסתרת לעין מומלץ להסתייע במומחים מקצועיים שמחזיקים במכשור מתקדם לאיתור נזילות.

 

כיצד מאתרים נזילות?

כדי לאתר נזילה סמויה איש המקצוע יעבוד עם מכשור כמו מצלמות אינפרא אדום, חיישנים, רובוטים, גלי רדיו חנקן או סיבים אופטיים. לדוגמה, המצלמה המיוחדת יכולה לאתר את הנזילה באמצעות צילום והשוואת טמפרטורות בפעולה הדומה לצילום רנטגן. מקבלים הדמיה בתלת ממד של כל מה שקורה בתוך הקירות ומתחת לריצוף. כשמדובר על איתור נזילות בגג העשוי מבטון היעילות של סיבים אופטיים או חיישני גז חנקן מומלצים יותר לאיתור הנזילות. הסיבים האופטיים יכולים לחדור לבטון ולהעביר מידע על מקור הנזילות באמצעות קרן אור. לעומת זאת, החיישנים מופעלים באמצעות גלאים אלקטרו מגנטיים שמקרינים על המקום המועד לפורענות.

 

איתור נזילות בגג באופן עצמאי

כאשר עולים לגג לבדוק מהו מקור הנזילה יש לבחון אותו היטב, לחפש כתמי רטיבות, עובש וסדקים. כמו כן, יש לבדוק אם המרזבים אינם סתומים ומונעים את זרימת המים החוצה. בגג ישנו גם ציוד העלול לגרום לנזילות במידה והוא נופל או ניזוק כתוצאה מבלאי. למשל, דוד חשמלי שהתפוצץ, צנרת אוורור לשירותים, ארובות, ונטות ומערכות נוספות. ברגע שיש מים עומדים על הגג הנזילה לא תאחר להגיע לתוך הבית. אחת הסיבות למים עומדים הוא האיטום. איטום ישן עלול להיפתח או להיסדק במהלך הזמן במיוחד בחיבורים. כדי לנסות לאתר את הנזילה מומלץ להרטיב את הגג עם צינור מים ביום לא גשום ולבדוק האם הם מתנקזים.

 

כיצד לאתר נזילה על גג רעפים?

באותה שיטה יש לשטוף את גג הרעפים במים רק אם הוא שטוח. כשיש גג רעפים עם שיפוע, מאוד מסוכן לעלות ולשטוף את הגג ולכן רק בעל מקצוע יבצע עבודה זו. במידה ואין סיכונים תוכלו להיעזר בחבר שיעמוד למטה ויגיד לכם אם המים יוצאים מהמרזב. בכל סוג של גג מומלץ לעבור בכל פעם בשטח אחר ולהתמקד עליו ולא לשטוף את כל הגג בבת אחת. בצורה כזו יש סיכוי שתוכלו לאתר את הנזילה. כשמדובר בגג רעפים הנזילה בדרך כלל מופיעה בחלקים המחברים את הרעפים לבטון או בחלקים המחברים יחידת רעפים ליחידה אחרת.

 

הטיפול בנזילות על הגג

לאחר איתור הנזילות בין אם הוא עצמאי ובין אם על ידי איש מקצוע, יש לבצע איטום חדש. קבלן עבודות הגג ימליץ לכם על האיטום המתאים לסוג הגג שלכם. ניתן לאטום עם זפת או יריעות ביטומניות ובמקרים אחרים גם באיטום משחתי של חומרים אקריליים שונים.

 

סוגי האיטום נגד נזילות על הגג

יריעות ביטומניות

היריעות הביטומניות עשויות מפולימרים תרמופלסטיים וחומרים נוספים כמו פוליאסטר המעניק להן גמישות ואלסטיות. היריעות עומדות בסטנדרטים גבוהים כדי לקבל תו תקן ולכן הן המומלצות ביותר לאיטום נזילות על הגג. בנוסף, יש להן בידוד מיטבי לרעשים, לרוחות, לקור ולחום. הן מגיעות בסוגים ובגדלים שונים שיש להתאים לגודל הגג. עם היריעות אוטמים גגות חשופים או גגות שפינו מהם את הציוד הנלווה. במקרים שיש הרבה ציוד על הגג עדיף לאטום את הנזילות בזפת. בכל אופן כאשר אוטמים ביריעות יש לדרוש בדיקת הצפה על מנת לוודא שהאיטום מוצלח.

 

זפת

לאחר ניקוי הגג, תיקון וסתימת הסדקים ויישור השטח, מורחים שכבת זפת קרה ומעליה שכבת זפת חמה. השלב האחרון לאחר שהזפת מתייבשת הוא סיוד הגג בצבע לבן על מנת להוריד את הטמפרטורה במבנה. כיום כל הגגות בבתים נבנים ביריעות ביטומניות לפני שמציבים עליהם דודי שמש וציוד נוסף. במידה והאיטום לא מוצלח ויש בבית נזילות תצטרכו לאטום את הגג בזפת ורק לאחר כשנתיים להלחים יריעות ביטומניות. היריעות אינן יעילות כאשר הן מכסות שטח שנמרח בחומרים פוליאוריטנים או צמנטים ולכן חבל ליישם אותן בפרק זמן קצר על זפת או כל חומר אחר. יחד עם זאת חשוב לדעת שהזפת כחומר איטום זולה יותר מהיריעות.

 

יריעות PVC

ניתן להשתמש גם ביריעות PVC לאיטום הנזילות בגג מבלי להדביק או להלחים אותן כמו שעושים עם יריעות ביטומניות. ליריעות אלו יש יתרונות מבחינת עמידות לאורך זמן וצבע בהיר המוריד את הטמפרטורה, אך ההתקנה שלהן דורשת מיומנות על מנת להדק אותן היטב לגג ולמנוע נזילות.

 

חומר פוליאוריטני או אקרילי

מדובר על חומר שניתן להתיז על מקור הנזילה במיוחד אם קשה להגיע אליה. מומלץ למרוח לאחר מכן חומר אחר שיהווה שכבת הגנה כמו סיליקון למשל. בגגות קטנים או גגות בטון ניתן לסתום נזילות על הגג בחומרים אקריליים בעיקר כשיש בעיות בניקוז המים.

אם אינך מזהה את מקור הדליפה פנה עוד היום לאיתור נזילות כדי שחשבון המים שלך לא יתנפח יתר על המידה. הבעיה יכולה להיות אצל השכנים או מהגג.

ייתכן שיש נזילה וייתכן שמערכת הניקוז סתומה. יש להציף את הגג קטע אחרי קטע ולנסות לבחון אם יש נזילה לאחר שבדקת אם המעבר במרזבים נקי.

יש להזמין איש מקצוע שיבצע את התיקון כי מסוכן לבצע זאת עצמאית במיוחד שהגג משופע.

באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם.

אז מה היה לנו?