מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איטום גג בניה קלה

חומרים ביטומניים וחומרים אקריליים יכולים להתאים לגגות משופעים של מבנים קלים. לשם השוואה, יריעות ביטומניות הן יעילות אבל כבדות יותר והחומרים הפוליאוריטיניים עלולים להיות יקרים. לכן הפתרון הוא להתייעץ עם בעלי מקצוע ולהתאים את שיטת האיטום לתנאי הגג והתקציב.

השוואה בין סוגים שונים של שיטות איטום היא חלק בלתי נפרד מבחירת הפתרון המתאים לכל סוג של גג. אבל מלבד סוג הגג שעליו רוצים ליישם את שיטת האיטום הנבחרת, יש להביא בחשבון גם את המאפיינים של המבנה כולו. בהקשר הזה, אפשר למשל להצביע על ההבדל בין בתים או בניינים שנבנו בשיטה המסורתית לבין המאפיינים של שיטת הבניה הקלה.

מבנה קל דורש שימוש בחומרי איטום קלים. בעוד מבנים רגילים עשויים מבלוקים או בטון ולכן אפשר ליישם עליהם יריעות ביטומניות כבדות יחסית, זה לא תמיד מומלץ עם בניה קלה. מצד שני, איטום גג בניה קלה יכול וצריך להיות לא פחות אפקטיבי. הדבר הנכון לעשות הוא ליישם על גגות קלים חומרים ביטומניים וחומרים אקריליים ולהתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי היתרונות שלהם.

 

יתרונות וחסרונות של איטום גג בניה קלה בחומרים ביטומנים

החומרים הביטומנים מומלצים לאיטום גגות בבניה קלה מכמה סיבות. ראשית, אלו חומרים שאותם מיישמים במריחה בשכבה עבה. השכבה מתייבשת מהר ומאפשרת לאטום את הגג גם בהפוגות בין גשמים בימי החורף. אפשרות אחרת היא כמובן לתאם את שירותי האיטום של הגגות הקלים לתקופת הקיץ ואז גם לשלם פחות, אבל לא כולנו מקדימים תרופה למכה.

חומרים ביטומנים מתאימים לאיטום גג בניה קלה גם בגלל שהם משמשים כאלטרנטיבה ליריעות ביטומניות. הם מיוצרים מאותם חומרים כמו אלו שמשמשים ליצירת התערובת ביריעות ביטומניות, אבל השכבה שאותה מורחים על הגג היא קלה יותר. בגלל המשקל הנמוך של החומרים הביטומנים לעומת היריעות הביטומניות, ניתן לכסות איתם שטח גדול בצורה הרמטית.

החיסרון של איטום גג בניה קלה באמצעות חומרים ביטומנים הוא מחיר יחסית גבוה. העלות עומדת על 75-90 ש"ח למ"ר, כאשר ביריעות ביטומניות רגילות המחיר הוא 60-120 ש"ח למ"ר. עם זאת, בתחום האיטום המחיר למ"ר יורד ככל שהגג גדול יותר.

 

מה ההבדל בין חומרים אקריליים ופוליאוריטיניים?

אפשרות אחרת לאיטום גג בניה קלה מבוססת על השימוש בחומרים אקריליים. גם אלו חומרים שאותם ניתן ליישם במריחה או התזה, כאשר היתרון שלהם הוא מחיר נמוך יותר. החומרים הביטומניים גם מגיעים בצבע לבן ולכן אפשר ליישם אותם על הגג ללא עוד פעולת השלמה של הלבנה. הם מתאימים לגגות עם שיפועים יחסית קלים, העלות שלהם נמוכה והם יעילים בטווח הארוך.

לשם השוואה, חומרים פוליאוריטניים מיישמים על גגות קלים רק באמצעות התזה. את ההתזה מבצעים אחרי עבודת הכנה של הגג הכוללת ניקיון הרמטי והסרת שאריות איטום ישנות, כי רק חומרי איטום מאותה משפחה יכולים להיצמד היטב אחד לשני. חוץ מזה, היתרון של חומרים פוליאורטיניים בא לידי ביטוי בכך שהם עמידים בפני מים – בעוד החיסרון הוא שהם יקרים יותר מהחומרים האקריליים.

 

שילוב חומרי איטום בגגות ובקירות החיצוניים

איטום גג בניה קלה הוא חלק מתהליך ארוך יותר שבו צריך לאטום גם את הקירות הפנימיים והחיצוניים. בשביל לאטום את הקירות החיצוניים ניתן להשתמש בצבע אטום נגד מים שאותו מיישמים בכמה שכבות, בחומרים איטום פוליאוריטניים שמיועדים גם למרווחים הקיימים בין המסגרות של החלונות והדלתות לבין המבנה עצמו ובמשחות אקריליות לגג.

את האיטום של הקירות והחלונות גם חשוב להתאים לסוג החיפוי החיצוני. אם הציפוי של המבנה הקל הוא מאבן, אפשר להשתמש בחומרי מילוי מתאימים ולהתמקד בפוגות ובחריצים שבין האבנים. אם מדובר על חיפוי שמבוסס על צבע בלבד, אפשר להשתמש בצבע חיצוני עם חומרים אטומים למים ובחומרי איטום שקופים שמוספגים על החלונות.

 

מאפיינים של בניה קלה ודגשים לבחירת השיטה המתאימה

איטום גג בניה קלה מחייב התייעצות עם קבלנים מוסמכים שמגיעים מהתחום ומכירים אותו. המטרה בהקשר הזה היא לרכז את השאלות תחת קורת גג אחת, על מנת להגיע למצב שבו כל המאפיינים מקבלים ביטוי מלא מבחינת יכולת הכיסוי של הגג. כאן יש למשל כמה מאפיינים ספציפיים של בניה קלה שאותם צריך להביא בחשבון עוד לפני שבוחרים את חומרי האיטום המתאימים:

  1. הרכבה ופירוק מהירים של רכיבי הבנייה – אחד המאפיינים הבולטים של בניה קלה הוא שניתן להרכיב ולפרק אותם במהירות ורק אז להביא את המבנה והשלד לאתר הבנייה. מבחינת איטום, המשמעות היא שלפחות את חלק מהרכיבים אפשר לאטום עוד לפני שמתחילים לבנות את המבנה.
  2. משקל של עד 50 ק"ג למ"ר – יריעות ביטומניות בדרך כלל לא מתאימות עבור איטום גג בניה קלה כי הן יחסית כבדות. בבניה קלה משתמשים ברכיבים במשקל קל של עד 50 ק"ג למ"ר, לכן צריך להתייחס לזה כאשר בוחרים שיטת איטום. בין היתר, בודקים למשל מה משקל חומרי האיטום לפני או אחרי שהם נרטבים וסופגים מים.
  3. חלקי הבניה הקלה – בניה קלה מבצעים בחלוקה לכמה קטגוריות שונות: יסודות וקורה, קירות, דלתות, תקרות וחדרים שלמים או ממ"ד. כל חדר כזה אוטמים אחרת ועם חומרים מתאימים, שצריכים להיות מספיק חזקים ועמידים בטווח הקצר והארוך.

 

מטרת העל של פתרונות איטום גג בניה קלה היא להתגבר על החיסרון המובנה שלהם: בהרבה מבנים של בניה קלה יש בעיות איטום בגלל שמייצרים ומרכיבים את החלקים בנפרד, אז כדי להתגבר על זה משתמשים בחומרים שממלאים את המרווחים ובפתרונות יעילים במשקל נמוך. זו הסיבה העיקרית לבחור קבלני איטום שמתמחים ספציפית בבניה קלה ולא להתפשר על פתרונות איטום סטנדרטיים.

עם חומרים משחתיים המבוססים על תערובת פולימרית, ביטומנית או אקרילית.

60-100 ש"ח למ"ר. המחיר למ"ר יורד כאשר הגג גדול, לכן אפשר לקבל כמה הצעות מחיר שונות. בשביל לאטום רק את הקירות החיצוניים משלמים כ-25-60 ש"ח למ"ר.

כן, תלוי בשיטה שבה משתמשים. ברוב עבודות האיטום המבוססות על חומרים משחתיים מקבלים תקופת אחריות של 5-7 שנים.

אפשר לבצע איטום בשלבים שונים של הבניה. לאחר מכן, צריך לחדש את האיטום אחת לתקופה מסוימת ולדאוג לניקוז ומרזבים.

אז מה היה לנו?