מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איטום אדניות

אדניות יכולות להוסיף הרבה למרפסת, לגינה וכמובן לגג, אבל חייבים לאטום אותן על מנת למנוע חלחול מים החוצה וחדירה שלהם למבנה ולתשתית. בנוסף, חשוב להתאים את חומרי האיטום לסוג האדנית ולהתייעץ עם בעלי מקצוע גם לגבי תחזוקה נכונה.

אדניות הן חלק בלתי נפרד מסביבת המגורים שלנו. אפשר למצוא אדניות במרחב הציבורי ופרחים שנשתלים על ידי העירייה, או אדניות שבהן משתמשים כדי לקבוע את האופי ואת האווירה בבתי מלון, משרדים ומוסדות ציבור. אבל מעבר להכל, אדנית היא הפתרון הכי נוח לשתילה וגידול פרחים גם בבית או בדירה.

את האדניות אפשר לשלב בקלות במרפסת, בחצר, בגינה או על הגג. באמצעות האדנית ניתן להפוך גם דירה אורבנית לפלטפורמה מושלמת לגידול צמחים ועציצים, מה גם שהם לא דורשים שום סוג של תחזוקה מלבד השקיה. הבעיה היחידה היא שאותה השקיה גם עלולה לגרום להצטברות מים בתוך האדנית ואז חלחול שלהם החוצה.

 

סיבות שבגללן צריך לבצע איטום אדניות

הפתרון המומלץ הוא איטום אדניות. באמצעות איטום ייעודי שמביא בחשבון את כל שיקולי המפתח, ניתן ליהנות מכמה יתרונות משמעותיים:

  1. מניעת כשלי איטום – הסיבה העיקרית שבגללה צריך לבצע איטום אדניות היא כדי למנוע כשלים. אם מדובר באדניות בטון שממוקמות במרפסת או בדירת גג, הן הופכות להיות חלק מהמבנה ובהיעדר תחזוקה הן הופכות לכשל איטום מאסיבי. זה אומר שהאדניות הן כלי קיבול למי השקיה ולמי גשמים, מה שמכפיל את המשקל שלהן והופך להיות מסוכן מבחינת היציבות של המרפסת או הגג. אם מדובר על אדניות עץ, החומר עצמו סופח את המים ולכן הופך כבד יותר.
  2. איטום סדקים בבטון – סדקים בבטון גורמים למים לזלוג החוצה. המים אף פעם לא מפסיקים לזלוג מעצמם, לכן חייבים לאטום אותם. עם הזמן, המים מחלחלים אל התשתית של המבנה, מגיעים אל הקירות החיצוניים והפנימיים ואף עלולים להגיע עד למרפסות של השכנים. כאשר לא מטפלים בכשלי האיטום ובנזקי הרטיבות, התוצאה היא הרס של קירות גבס, ריהוט ומכשירי חשמל או פרקטים.
  3. הפרדת אדמה מהצמחים – בעיה אחרת שאפשר לפתור באמצעות איטום אדניות נגרמת כאשר בגלל הזליגה של המים, גם אדמה מתחילה להיפרד מהצמחים. אם הצמחים לא נשארים צמודים לאדמה ולא מקבלים את החומרים שמזינים אותם הם עלולים למות. בנוסף, צמחים ללא מילוי מספק של אדמה זקוקים לתוספת.
  4. נזקים אסתטיים – אי אפשר לדבר על החשיבות של איטום אדניות בלי להזכיר את הנזקים האסתטיים שהפעולה הזו מונעת. רק אם אוטמים היטב את האדניות אפשר למנוע הופעת כתמי רטיבות על המרצפות, על הקירות הסמוכים או על שאר האביזרים שיש על הגג ועל המרפסת. בהקשר הזה, האיטום חשוב גם אם מבצעים אותו על גבי אדניות שנמצאות בגינה ובלי קשר לסכנת היציבות של המבנה.

 

פתרונות של איטום אדניות

יש כמה דברים שניתן לעשות על מנת לאטום את האדניות. אפשרות אחת היא להתמודד עם הבעיה באופן עצמאי והיא רלוונטית בעיקר אם מדובר על אדניות קטנות יחסית. קודם מרוקנים את תכולת האדנית מכל האדמה, העציצים או חומרי הדישון ואז פותחים את הסתימה בחורי הניקוז. הסתימה בדרך כלל נגרמת מאדמה שחוסמת את המעבר של המים, אז לא אמורה להיות בעיה גדולה לשחרר אותה ידנית.

רק אחרי שהאדמה נקייה ניתן לבצע את עבודת האיטום ואז להניח טוף בגובה של 15-30 ס"מ. הנחת הטוף לאחר האיטום אמורה למנוע מצב שבו פתחי הניקוז שוב נסתמים בגלל האדמה הרטובה, אך היא דורשת רכישה של האבנים הקטנות בנפרד.

 

היתרונות של איטום מקצועי

אדניות גדולות יחסית, כמו אדניות בטון שהן חלק בלתי נפרד מהמבנה, הגג או המרפסת, מחייבות איטום מאסיבי באמצעות יריעות ביטומניות. כאן הפתרון המומלץ הוא כבר להזמין קבלני איטום שמגיעים מהתחום ומכירים אותו, כי הם יודעים כיצד לעבוד עם יריעות ביטומניות ובעיקר איך ליישם אותן נכון.

 

כך בוחרים את חומרי האיטום המתאימים

השוואה בין סוגים שונים של חומרי איטום עוזרת להתאים אותם לסוג האדנית ולמטרה שאותה מנסים להשיג. צריך לבחור את חומרי האיטום לפי גודל האדנית והצורה שלה, אך אפשר להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי תכונות ומפרט טכני. במידה וקיימות למשל אדניות קטנות או בינוניות, הפתרון יהיה להשתמש בחומר משחתי על בסיס צמנט או בכל חומר משחתי גמיש אחר.

היתרונות של חומר צמנטי באים לידי ביטוי בעבודה נוחה, גמישות מלאה, יישום מהיר ויכולת היאחזות טובה יחד עם עמידות בפני חדירת שורשים. העניין הוא שיישום החומר הזה בדרך כלל אינו מספיק, לכן מוסיפים רשת אינטרגלס בין שכבות האיטום. המטרה היא לשפר את הגמישות של החומר וגם את העמידות שלו לאורך השנים, בלי לפגוע ביכולת של הצמח לקבל את מה שהוא זקוק לו מתוך האדמה.

במקרים אחרים צריך לאטום אדניות ארוכות וצרות. כאן הפתרון המומלץ יהיה להשתמש בחומר צמנטי או בחומר ביטומני גמיש, אבל ניתן גם לשקול יריעות PVC. היריעות דומות לחומר הביטומני מבחינת יכולת הכיסוי שלהן, אך הן פחות עמידות אבל גם פחות יקרות.

 

שלבי איטום אדניות

היתרון של יריעות ביטומניות הוא עמידות גבוהה בפני בלאי, שחיקה וכמובן רטיבות. יריעות ביטומניות מסוגלות לספק את האיטום הנדרש לאדניות לתקופה של 10-15 שנה ואפשר גם להשתמש בהן לאיטום גגות. החיסרון הוא שהשימוש ביריעות ביטומניות הוא יחסית יקר, מה גם שהן לא רלוונטיות לאדניות עץ.

בכל מקרה, בעת איטום האדניות באמצעות יריעות מקפידים ליישם 2 שכבות ולהשתמש ביריעה על בסיס SBS שמתאימה נגד חדירת שורשים. לאחר מכן מלחימים את היריעות לחלק הפנימי של האדנית, מבצעים עלייה לכיוון קירות האדנית ומגיעים עד קו האדמה שבתוך האדנית כדי להשיג את האיטום האופטימי.

מחשבים את האיטום לפי 200-250 ש"ח לכל מטר אורך, לפי החומרים שבהם משתמשים.

מקבלים אחריות של כ-5 שנים על השימוש ברוב חומרי האיטום.

רק קבלן בעל תעודת אוטם מורשה. התעודה מראה שהקבלן עבר הסמכה והכשרה ושהוא יודע להשתמש בסוגים שונים של חומרי איטום מתאימים.

מניחים אדניות פלסטיק בתוך אדניות בטון ומבצעים תחזוקה ופתיחת סתימות בפתחי הניקוז.

אז מה היה לנו?