מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

תיקון גגות איסכורית

גגות איסכורית בנויים מפח גלי ומעניקים פתרונות קירוי לסככות, חניות, פרגולות או בניה קלה. בנוסף הם מחליפים את גגות האסבסט שיצאו מהחוק ומהווים תחליף דקורטיבי לרעפים הסטנדרטיים. מצד אחד תיקוני גגות איסכורית קלים וכך גם התקנתם ומצד שני ישנם מקרים בהם יש לבצע איטום הרמטי במיוחד בחיבורים של הלוחות. כאן תמצאו את כל המידע על תיקון גגות איסכורית.

 

מה זה גג איסכורית ולמי זה מתאים?

איסכורית היא פח גלי מגוולן המגיע כפנל אחד ומשמש את ענף הבנייה לצורך חיפוי, מחיצות, קירוי, תריסים, גדרות וגגות למבנים קלים. בתוך יריעה אחת ישנם חלקי טרפז או גלים שמעניקים למשטח יציבות וחוזק. מעבר לכך המשטח בעל משקל קל ומאפשר כיסוי של שטח גדול.

מאחר ומדובר בחומר זול הוא משמש כקירוי וגג למחסנים, מוסכים, מבני תעשייה, חניות פרטיות, פרגולות, מבנים וענפים כמו בנייה וחקלאות. צורה זו של קירוי הומצאה כבר בשנות ה-20 במאה ה-19 על ידי הבריטים לגידור מכרות. יותר מאוחר החלו לעשות בו שימוש גם בארצות הברית, אוסטרליה ואסיה על מנת לבנות גגות במבנים קלים וכך נעשה בו שימוש גם היום בסוגיו השונים.

 

סוגי גגות איסכורית

 1. איסכורית גלית שמשקלה קל
 2. איסכורית דלתא דקה ועמידה לעומס משקל
 3. איסכורית אלפא מעוצבת וקלה

 

התקנת גגות איסכורית

את גגות האיסכורית מתקינים על קורות עץ או ברזל שגובהן ואורכן שונה באמצעות ברגים או ריתוך. כלומר, הן הבסיס עליו מניחים את האיסכורית בחתיכה אחת או בחיבור של מספר חתיכות בהתאם לגודל הגג. את הברגים אוטמים מצדם השני בגומי או בדסקית.

היעילות של האיסכורית באה לידי ביטוי בחיבור של מספר חלקים הנראים כיחידה אחת על מנת לקבל עבודה רציפה. יחידה אחת מגיעה ברוחב של 1.20 מטר ואורך של 1-6 מטר ולכן מומלץ לחבר מספר יחידות ביחד.

 

תיקון גגות איסכורית

למרות שמדובר בחומר יציב ועמיד לאורך שנים לעיתים קורות תקלות שחשוב לתקן בזמן על מנת למנוע נזילות גשם לתוך המבנה. האזורים המועדים לפורענות הם אזורי החפיפה הנמצאים בחיבורים של המשטחים לגג או לקורות. כאשר מתקינים את הגג כמשטח אחד התקלות יהיו פחות נפוצות. כדי למנוע תקלות של נזילות האיטום חייב להיות מסיבי.

ניתן לאטום את הנקודות החופפות בחומר פוליאוריטני או באמצעות יריעות ביטומניות שמונחות מתחת למשטח האיסכורית. בנוסף, לאורך השנים המבנה זז כתוצאה מתזוזת הקרקע וגורם להתנתקות המשטחים.

יתרה מכך, האיטום גם הוא אינו עמיד לכל חיי האיסכורית ולכן התיקון יחייב איטום מחודש. כמו כן, במקרים מסוימים ההתקנה של האיסכורית אינה יעילה מלכתחילה במיוחד אם היא נעשית באופן לא מקצועי. למשל, בניית גג בלי שיפוע יכול לגרום למים עומדים ולרטיבות.

 

שלבי האיטום של האיסכורית

 • פינוי וניקוי יסודי של הגג כולל מרזבים וייבוש מים עומדים
 • בדיקת השיפוע של הגג
 • מריחת חומר משחתי בחיבורים של האיסכורית ליריעות הביטומניות
 • מריחת דבק אפוקסי להצמדת האזכורית ליריעות בצורה יעילה והרמטית
 • חיזוק האיטום באמצעות חומרים פוליאוריטנים או פולימרים

 

כיצד מומלץ לאטום את האיסכורית?

אטימת איסכורית באמצעות יריעות ביטומניות

חלק מתיקוני גגות איסכורית הוא איטום. בדרך כלל היריעות הביטומניות מתאימות לאיטום גגות בטון ולא לאיסכורית מכיוון שההלחמה תגרום לפח לשנות את צורתו. על אף זאת, מדובר על איטום אופטימלי שיש לו פתרונות.

התיקון מתמקד בחימום היריעות ולא בחימום האיסכורית או בהדבקה של היריעות לאיסכורית. ההבדל הוא שהריתוך הוא פתרון לטווח ארוך ואילו ההדבקה תהיה פרקטית לכ-3 שנים. יחד עם זאת, מומלץ לא לוותר על היריעות הביטומניות מאחר והן מבודדות רעשים.

 

אטימת איסכורית באמצעות חומרים שונים

אחד הפתרונות של תיקון גגות איסכורית הוא איטום בחומרים משחתיים עמידים. עדיף למרוח חומרים ביטומנים או פוליאריטנים ולא להשתמש בחומרי הגנה אקריליים כיוון שהם פחות עמידים. צורת איטום זו מחייבת ניקוי יסודי של הגג ותיקון של כל הסדקים שנוצרו באיסכורית.

בנוסף, צריך לוודא שהשיפועים יעילים על מנת שהמים לא יעמדו על הגג ויהרסו את חומרי האיטום לפני שיתייבשו. כמו כן, על מתקן הגגות למרוח חומר מקשר ורק אחר כך את חומר האיטום התקני.

 

כיצד מתמחרים תיקון גגות איסכורית?

כאשר מבצעים תיקונים בגגות איסכורית העלויות מושפעות ממספר פקטורים. ראשית, לוקחים בחשבון את גודלו של הגג. אם הגג גדול מ-50 מ"ר המחיר ייקבע בדרך כלל על פי מטר רבוע. שנית, לוקחים בחשבון את הגישה לגג. ייתכן ותצטרכו לשלם תוספת על מנוף במידה וקשה להגיע לגג. שלישית, החומרים אותם בחרתם לאטום את הגג מהווים פקטור גדול בחישוב המחיר.

היריעות הביטומניות יקרות יותר מחומרי האיטום האחרים. לבסוף התשלום כולל גם את העבודה. האם מדובר על עבודה מורכבת במידה והשיפוע אינו נוח והאם צריך כוח אדם נוסף לתיקון או להתקנה. בכל אופן מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר ולהשוות ביניהן.

 

אילו יתרונות יש לאיסכורית?

 • עמידות במזג אוויר קיצוני
 • מונעת חדירת מים
 • בעלת משקל קל
 • מבודדת קור וחום
 • בעלת חוזק ויציבות לאורך זמן
 • התחזוקה כוללת רק ניקוי
 • עלויות זולות
 • חומר הניתן למחזור
 • ההתקנה פשוטה ומהירה

 

גגות איסכורית כתחליף לגגות אסבסט

בשנת 2011 יצא חוק המורה על פירוקם של גגות האסבסט והחלפתם בגגות אחרים מאחר ומצאו שהם מזיקים לבריאות וגורמים למחלות נשימתיות ולסרטן. עד 2021 כל המשתמשים בגגות האסבסט החליפו אותם בגגות איסכורית או שינגלס, כאשר האיסכורית היא הפופולרית יותר מאחר ומדובר על התקנה מהירה ועל חומר עמיד, קל וגמיש הדומה לגג רעפים. כמו כן, בהשוואה למחיר של גג רעפים או גג בטון, האיסכורית זולה הרבה יותר.

על מנת לקבל הצעת מחיר יש להזמין את בעל המקצוע כדי לבחון את הבעיה והשטח. חשוב לקבל ממנו פתרונות שונים ורק אז לבדוק את העלויות שלהם.

רצוי לא להתעסק עם תיקון או איטום של גג איסכורית ולתת רק לבעל מקצוע להתמודד עם הדליפה ולפתור אותה לטווח הארוך.

מבחינת האיכות גג רעפים נחשב ליעיל ויקר יותר מגג איסכורית. חשוב לדעת שגם בגג רעפים עלולות לצוץ תקלות.

מומלץ לאטום כל גג מכל סוג שהוא לקראת החורף.

אז מה היה לנו?