מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

זיפות גגות

אחת מהדרכים להגיע למצב בו הגג אטום ובלתי חדיר למים היא זיפות הגג – הדרך הזו מתאימה רק לגגות מסוימים ויש לה יתרונות רבים אך גם חסרונות רבים ועל כן יש לבצע שקלול מראש לפני שמתחילים בעבודות האיטום והזיפות.

כאשר המטרה הסופית היא איטום הגג, להפוך אותו בלתי חדיר למי הגשם, ישנן מספר דרכים מקובלות לעשות זאת. אחד הדרכים הוותיקות והמוכרות היא זיפות גגות. הזפת הוא חומר בלתי חדיר למים, אך עם זאת יש לו עוד תכונות רבות שחלקן מהוות יתרון לשיטת הזיפות וחלקן דווקא בשורת החסרונות. אז כל מה שצריך לדעת על זיפות גגות במאמר הבא.

 

הגגות שעבורם מומלץ לבצע זיפות והמאפיינים הבולטים שלהם

איטום הגג וזיפות שלו לא יתאים לכל תשתית ומשטח. בגלל שיטת העבודה הספציפית של מריחת הזפת על הגג, מדובר בגגות ישרים, ללא רעפים. גגות כאלה בדרך כלל נפוצים במבנים רבי קומות, או לחלופין בבניה חדשנית של בתים כאשר בוחרים שלא לבנות מעל הבית גג במבנה הקלאסי.

לגגות אלו בדרך כלל יש שתי אפשרויות כאשר נדרשים לאטום אותם, האפשרות הראשונה היא איטום בעזרת יריעות ביטומניות והאפשרות השנייה היא איטום הגג באמצעות החומר המוכר לנו והוא הזפת. לשתי השיטות יתרונות וחסרונות, אך הרבה מן ההכנות לאיטום, בשתי השיטות, הן דומות.

 

ההכנות הנדרשות מראש לביצוע זיפות הגג

זיפות גגות היא עבודת איטום המצריכה הכנה מראש ואין אפשרות לעשות אותה באופן ספונטני. על מנת לקבל תוצאה אופטימלית ובלתי חדירה למים, יש לדאוג שהגג יהיה יבש לגמרי ולנקות אותו מכל מה שיכול להפריע למריחת הזפת.

על הגג יכולים להצטבר עלים שנשרו והתעופפו, אבנים קטנות, הצטברות של חול. חלקים של עצמים שנמצאים בדרך כלל על הגג יכולים גם הם להמצא על הגג ולהפריע כמו אנטנות שבורות, חלקים מדוד השמש או מהלוחות הסולאריים שנמצאים שם.

כמו כן, יש להקפיד שהמשטח ישר לגמרי ומוכן לעבודה, פירוש הדבר הוא שאם ישנם שאריות של עבודות קודמות, הדבר עלול להשפיע ולפגום בעבודת הזיפות. איטום סדקים, קילוף שאריות של ניסיונות קודמים לאיטום בשיטות שונות, כל אלו נכללים בעבודת ההכנה לאיטום הגג באופן המיטבי על ידי זיפות הגג.

 

החודשים המומלצים לביצוע זיפות של גגות

אם כן, זיפות גגות מומלץ תמיד לעשות על גג כשהוא יבש לגמרי. התארגנות נכונה היא לחשוב על עניין איטום הגג בחודשי הקיץ על מנת להגיע לחורף מוכנים עם גג אטום ובלתי חדיר לגשם שכנראה ירד. חודשי הקיץ בישראל ארוכים, ולכן התקופה האפשרית לעבודות הזיפות היא ארוכה באופן יחסי והיא כוללת את החודשים מרץ עד אוקטובר, ויש שנים שגם בנובמבר מזג האוויר עדיין יבש.

ישנם מקרים בהם הבעיות טרם התגלו בחודשי הקיץ או שנשכחו מהראש ברגע שיצאה השמש, במקרים כאלה ניתן לחכות לכמה ימים יבשים לגמרי במהלך החורף הנדרשים לייבוש מוחלט של הזפת ובכך להצליח לבצע את עבודות הזיפות ללא פגמים.

 

היתרונות של זיפות גגות

לבחירה באופציה של איטום גגות באמצעות זיפות יש מספר יתרונות. ראשית, החומר הוא באמת בלתי חדיר למים ומקבלים בסופו של דבר גג אטום באופן מוחלט. שנית, הבחירה בזיפות גגות היא בדרך כלל תלוית תקציב, שכן זיפות גגות היא האופציה הזולה יותר מבין האופציות המוצעות בתחום הזה.

והיתרון האחרון הוא שהעבודה אינה מסובכת עד כדי כך, שישנם מקרים שאנשים מבצעים זאת לבד. כמובן שההמלצה היא תמיד להיעזר באיש מקצוע מאחר ומדובר בעבודה בגובה ובנוסף, תמיד כדאי להיעזר במי שמבין בתחום, אבל העבודה היא אינה מורכבת ולכן לעיתים היא הבחירה הנכונה.

 

החסרונות של זיפות גגות שלא מבוצע כהלכה

כמובן שלמחיר זול ישנן השלכות שונות ולכן לשיטת איטום בגג על ידי זיפות יש חסרונות מגוונים. ראשית החומר עצמו, הזפת, זהו חומר שמגיב לטמפרטורה שבחוץ, כלומר הוא מתכווץ ומתרחב בהתאם לקור או לחום השורר בחוץ.

התכונה הזאת של הזפת, גורמת לכך שאיטום הגג דורש חידוש אחת לכמה שנים, וזהו החיסרון השני של זיפות גגות. הדרך להתגבר על כך שהזפת שחורה ומגיבה ביתר קלות לחום השמש, היא שכבה של סיד מעל שכבת הזפת לאחר ייבוש מוחלט של הזפת.

כאשר בוחרים בזיפות, יש להתכונן מראש שכל מספר שנים יש לבצע חידוש של העבודות, בעוד שישנן שיטות בהן האיטום תקף ליותר מעשר שנים. בנוסף, זיפות גגות דורש תחזוקה, מילוי, סיוד, ועוד עבודות שיש לבצע אפילו אחת לשנה על מנת להימנע מדליפה וטפטוף של הגג לאחר הזיפות.

מחיר של זיפות גגות יהיה כמה עשרות שקלים למ"ר. המחיר הממוצע הוא 30-60 ₪ למ"ר. 

הצעת מחיר לזיפות הגג צריכה לכלול בתוכה את כל השלבים הדרושים על מנת להגיע לרמת איטום מיטבית. השלבים הם – ניקיון הגג הכולל פינוי שאריות של לוויינים ואנטנות, ניקיון מחול ודברים שהתעופפו אל הגג במהלך החודשים בהם הייתה רוח, סתימה של סדקים וקילוף שאריות ישנות של ניסיונות איטום. לאחר מכן מגיע שלב מריחת הזפת ולבסוף יש לבצע עוד שלב והוא סיוד מעל הזפת היבשה. מאחר והזפת שחורה ומגיבה לשמש, שכבה של סיד מעליה, היא הכרחית והיא חלק אינטגרלי מעבודת זיפות גגות.

תהליך בחירת בעל המקצוע, בכל תחום בו דורשים איש מקצוע אמין ומקצועי, הוא חלק חשוב בתהליך. כדאי תמיד לחפש בעל מקצוע ותיק ובעל המלצות ואת זה אפשר לעשות במספר דרכים. ראשית, הדרך הישנה והטובה היא להתייעץ עם שכנים, מכרים ובני משפחה לגבי שירות דומה שקיבלו בעבר, לשאול אותם אם הם היו מרוצים מהחוויה כולה, החל משלב העבודות ועד התוצאה הסופית ולבקש מספר טלפון.

ניתן לתמיד בשיטוט קצת ברחבי הרשת למצוא שלל הצעות של בעלי מקצוע בתחום אותו אתם מחפשים. ישנם גם אתרים בהם יש המלצות של גולשים שקיבלו כבר מאותו בעל מקצוע שירות, וכותבים חוות דעת על השירות אותו הם קיבלו. יש לוודא מול בעל המקצוע שיש לו את כל המסמכים הדרושים, על מנת להיות בטוחים כי מדובר באיש אמין ומקצועי.

אז מה היה לנו?