מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איטום מרתפים

בנית בית היא מלאכת מחשבת וכמעט על כל פרט יש לחשוב מראש מאחר וכך הרבה יותר קל לבצע את העבודה כהלכה ולא לפתור בעיות תוך כדי תנועה – בבניית בית עם מרתף החשיבה על כל הפרטים מראש נכונה פי כמה וכמה כי יש לבנות אותו בשלבי הבניה הראשונים מאחר והוא מהווה את הקומה הכי תחתונה של הבית.

המרתף הוא הקומה הראשונה של הבית ובמרבית הפעמים נמצא מתחת לאדמה. עובדה זו גורמת לו להיות חדיר ביותר לפגעי מזג האוויר ולחלחול מי הגשמים דרך האדמה שנמצאת מעליו.

ישנן מספר שיטות לאיטום קירות המרתף, התקרה והרצפה, אך העקרונות של שלבי איטום המרתפים זהים כמעט בכל השיטות.

 

שלבי איטום המרתף

ראשית, יש לדאוג למשטח ישר ונקי ועל כן יש לקלף כל שארית של חומרי בניה או גורמים מפריעים שונים. גם סדקים וחריצים בקיר יכולים להוות גורם מפריע למהלך איטום של מרתפים ויש לתקן אותם בטרם הנחת השכבה האוטמת. שנית, יש לבחור בשיטת האיטום הרצויה, קיימות שיטות שונות, בין אם זה בהתזת חומר איטום או בין עם זה בהנחה והדבקה של יריעות איטום מסוג מסוים. כך או כך, יש לדאוג ששלב זה יעשה באופן מדויק. יש שיטות איטום שבהן מרטיבים חלקים מהקיר והאיטום מתבצע רק לאחר הייבוש המוחלט.

כך או כך, במהלך איטום המרתף, בין שלב לשלב יש צורך בשמירה על סביבה יבשה לחלוטין על מנת להבטיח איטום יעיל ומוחלט.

 

בדיקות נדרשות

מאחר והמרתף נמצא מתחת לאדמה, ישנן בעלי בית שמעט חוששים להשתמש בו באופן תדיר מאחר וקיימת האפשרות שחומרים מסוימים שבאוויר הפתוח הם בדרך כלל מתנדפים, בחלל המרתף הם מצטברים. מאחר והחשש עלול להיות נכון לעיתים, ישנן בדיקות להימצאות גזים מסוימים שכדאי לבצע באופן תקופתי במידה ומשתמשים במרתף למגורים ולא לאחסון חפצים בשימוש בלתי שכיח.

 

סימנים לליקוי באיטום

כפי שנאמר בתחילת המאמר, איטום מרתפים מקצועי נעשה כהלכה בתחילת הבניה. אך ישנם מקרים בהם, מכל מיני סיבות, האיטום לא התבצע כראוי. הסיבות הן מגוונות, והן יכולות להיות עקב שימוש בחומרים בלתי מקצועיים, אי המתנה בין שלב לשלב לייבוש מוחלט, בעל מקצוע לא מספיר מיומן ועוד סיבות רבות.

אי לכך, כדאי לשים לב לסימנים מקדימים לליקויים באיטום על מנת לתפוס בזמן את התקלה ולתקנה בהקדם האפשרי. הסימנים הנפוצים הוא ריח, חלש ככל שיהיה, של עובש. עובש הוא סימן ללחות או לרטיבות, ואם הוא קיים, ייתכן וזה קורה בגלל איטום לקוי. כמובן שאם ישנם סדקים בקירות, או פנלים או אריחים על הקיר שמתחילים לזוז, גם אז יש לברר מדוע זה קורה ולחשוד בליקוי באיטום, אם כי הדבר יכול להתרחש גם בעקבות תזוזה של האדמה. נזילה זהו הסימן האחרון של איטום שאינו מתפקד וברגע שישנה נזילה, כדאי מאד לטפל בבעיה.

 

העונה המומלצת לביצוע איטום מרתפים

מאחר וברוב המקרים המרתף נבנה עוד לפני הבית, יש לנסות לתזמן את בנייתו ואיטומו עם עונה בשנה שהיא מספיק יבשה על מנת להבטיח איטום מעולה. העונה היבשה בישראל נמשכת מספיק חודשים על מנת להצליח בתזמון, החודשים הם בדרך כלל מחודש מרץ ועד לחודש אוקטובר. במהלך הבניה של בית שלם, צפויים ימים של גשם, ועל כן מומלץ לסיים עם שלב איטום המרתף עוד בטרם תגיע העונה הגשומה.

ולמרות זאת, אם יש צורך בתיקון של איטום מרתפים או חלקים אחרים בבית, ניתן לעשות זאת גם בחודשי החורף ולא לחכות לקיץ מאחר והנזק הולך וגדל ותיקונו עלול לעלות פי כמה וכמה ממה שהיה עולה לתקן אותו בתחילתו. מומלץ למצוא כמה ימים יבשים, ולבצע תיקונים הקשורים באיטום במהלכם.

 

מחיר איטום מרתפים

מחיר של איטום מרתפים מורכב מכמה וכמה פרמטרים המשפיעים ישירות על התמחור הסופי. גודל המרתף מהווה מרכיב משמעותי בהצעת המחיר של האיטום. גם החומרים הנבחרים משפיעים על המחיר, שיטת האיטום ועבודתו של קבלן האיטום.

לעיתים יש נטייה, מאחר ומדובר במרתף שאין בו שימוש תדיר במהלך השנה, לחסוך בעלויות הבניה והאיטום על ידי שימוש בחומרים זולים ולא בהכרח מתאימים ובעל מקצוע שאינו מתמחה בתחום. הבחירה הזאת היא שגויה מאחר ואיטום שלא כהלכה של מרתף הנמצא ביסוד הבית, יכול להשפיע לאחר מכל על כל שאר חלקי הבית במידה ומצריך שיפוץ.

 

המלצות על קבלן איטום מקצועי

איטום מרתפים מתבצע על ידי בעל מקצוע המתמחה באיטום. קבלן איטום זהו בעל מקצוע שיודע את כל רזי המקצוע ויכול לתת המלצות מקצועיות המבוססות על ניסיון בענף ולתת פתרונות למצבים מורכבים.

קבלן איטום גם יוכל להסביר לבעל הבית על כל שלבי העבודה, מה נדרש ממנו גם מבחינת זמן ותקופת הבניה וגם מבחינת עלויות סופיות, ללא הפתעות בלתי נעימות. ידיעה והכוונה בכל שלב ושלב, יכולים להעניק לבעל הבית שקט ורוגע, והרגשה כי הוא בידיים בטוחות.

על מנת להיות בטוחים כי קבלן האיטום הנבחר לאיטום המרתף שלכם הוא מקצועי, אמין, נחמד וישר, כדאי לחפש מכרים, חברים או בני משפחה ששכרו את שירותו למשימה דומה וחוו חוויה חיובית. במידה ואין בנמצא, אפשר לעבור לשלב בו מחפשים ברחבי האינטרנט. בשיטוט פשוט ניתן למצוא אתרים המפרטים את סוגי השירות ונותנים גם המלצות של גולשים.

המחשבה על איטום המרתף וכל השלבים המתלווים לכך צריכה להיות עוד בשלבים הראשונים של תכנון הבית, כי מחשבה על מרתף בשלב מאוחר יותר תוביל למורכבות גדולה ולעיתים לחדר עם בעיות איטום שלא בטוח שניתן לפתור אותן.

לאיטום מרתפים יש שיטות שונות, ויש להתייעץ עם בעל מקצוע על מנת לבחור את השיטה המתאימה יותר למרתף שלכם. 

השיקולים כוללים את האזור בו אתם גרים, סוג הבניה, עלויות אפשריות ואיכות האיטום. 

לעיתים יש צורך לבצע איטום של המרתף משני צידי הקיר – פנימי וחיצוני – על מנת להיות בטוחים שרטיבות ולחות לא יחדרו את קירות המרתף. איטום חיצוני ופנימי נקראים בהתאמה איטום חיובי ושלילי. ישנם פעמים בהן שני סוגי האיטום נדרשים, או פעמים בהם מספיק לאטום את המרתף רק מצד אחד של הקירות.

אז מה היה לנו?