מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איטום גג עץ

הנחת שכבת יסוד ולאחר מכן יריעות ביטומניות מאפשרים לאטום גם גגות עץ. במאמר הבא נסביר מדוע האיטום הזה חשוב, מה כולל התהליך ואיך בוחרים נכון את בעלי המקצוע שמגיעים מהתחום וגם יש להם רישיון לעבודה בגובה.

גגות עץ נפוצים מכפי שנהוג לחשוב. קודם כל, יש סוגים שונים של גגות כאלה על מבני עץ כגון מחסנים, צימרים וכן הלאה. שנית, יכולים להיות גגות שעליהם חיפוי עץ שמשמש לצרכים דקורטיביים או פונקציונאליים. בגלל העלות הנמוכה של העץ מצד אחד והעמידות המרשימה שלו מצד שני, אין פלא שבוחרים להשתמש בו גם על מנת לבנות סוגים שונים של גגות.

העניין הוא שאפילו העץ האיכותי ביותר דורש פתרונות איטום ייעודיים. מטבע הדברים, החומרים שבהם משתמשים כדי לאטום גגות עץ לא זהים לאלו שבהם משתמשים על מנת לבצע איטום של גגות רעפים, גגות פח וכן הלאה. הדבר החשוב הוא להתאים את סוג הפתרון והאיטום למאפיינים של העץ ולאחר מכן להקפיד על השלבים הנכונים כדי להשלים את התהליך.

 

השלבים המומלצים של איטום גג עץ

קיימים כמה שלבים שעליהם מקפידים על מנת להשלים בצורה נכונה את התהליך של איטום גג עץ. הנה למשל השלבים המרכזיים ומה שמאפיין כל אחד מהם:

  1. ניקיון של הגג משאריות איטום קודמות ומלכלוך – בשלב הראשון מנקים בצורה הרמטית את הגג. קודם מסירים שאריות איטום קודמות, לאחר מכן מפנים דודים ומזגנים ואז מוציאים את כל האביזרים הנלווים שכבר אין בהם שימוש. לאחר האיטום אפשר להחזיר כמובן את הדודים ואת המערכות הסולאריות או המזגנים, אך צריך קודם להשלים את התהליך. חוץ מזה, כדאי לנצל את ההזדמנות ובשלב הזה לנקות בצורה הרמטית את הגג מלכלוך, אבק וכן הלאה.
  2. הנחת שכבת יסוד – ברוב סוגי גגות העץ יש צורך להניח שכבת יסוד. התפקיד של שכבת היסוד הוא לחבר בין העץ לבין היריעות שבהן משתמשים לטובת האיטום. עם זאת, זה גם השלב שבו רואים את המומחיות של בעלי המקצוע באה לידי ביטוי: אם בוחרים נכון קבלני איטום אמינים שמגיעים מהתחום ומכירים אותו, אפשר להתייעץ איתם לגבי הסוג הספציפי של הגג ולשקול לדלג על השלב של הנחת שכבת היסוד כדי ליישם על הגג יריעות ביטומניות או יריעות אלומיניום.
  3. יישום יריעות – השלב השלישי הוא החשוב ביותר כי רק בו משיגים בפועל את היתרונות ואת המאפיינים של איטום גג עץ. בשלב הזה ניתן לדוגמא ליישם יריעות ביטומניות או יריעות אלומיניום, כדי ליהנות מכל היתרונות של איטום עמיד ואיכותי. היישום של היריעות מבוצע באופן שעולה בקנה אחד עם הגודל של הגג ותפקידן של היריעות הוא למנוע את חדירת המים.

 

החשיבות של איטום גגות עץ בצורה נכונה

כאן המקום להסביר למה בכלל שווה להתאמץ על מנת להשלים את התהליך של איטום גג עץ. על פניו, העץ אמור להיות מסוגל לספוג מים ומשקעים. אבל בפועל, יש לקחת בחשבון ימים ארוכים של גשם אפילו במזג האוויר ובאקלים הישראלי. יתרה על כך, דווקא פערי הטמפרטורות בין הקיץ החם לבין החורף הקר והגשום עלולים לפגוע בעמידות של העץ ולגרום לו להתעוות.

הפתרון המומלץ הוא לפיכך לבצע איטום גג עץ בשיטה שמומלצת על ידי בעלי מקצוע. בשביל לבחור את השיטה המתאימה לאיטום, מביאים בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  • סוג הגג
  • גודל הגג
  • המצב הקיים על הגג
  • חומרי האיטום הקודמים שבהם השתמשו
  • המחיר שאותו מוכנים להשקיע

 

אם למשל על הגג יושמו בעבר יריעות אלומיניום, עדיף להמשיך איתן על מנת לבצע גם את האיטום החדש. אבל אם הגג עבר איטום עם יריעות ביטומניות, אלו יהיו היריעות המתאימות שייצמדו טוב יותר אל חומרי הגלם הישנים.

 

בחירת קבלני איטום לטובת גגות עץ

החלק המורכב מבחינת קהל היעד והלקוחות הוא לבחור את קבלני האיטום המתאימים. בשביל לוודא התאמה בין הניסיון, המקצועיות והמיומנות של הקבלנים לבין הדרישות מאיטום גג עץ, צריך לבדוק פרויקטים קודמים שבהם הם היו מעורבים. מעבר לכך, ניתן לקבל המלצות על קבלני איטום מאנשים שכבר הזמינו את השירות של איטום גג עץ והיו מרוצים מהתוצאות.

עוד סוגיה שצריך להתייחס אליה בעת השוואה בין סוגים שונים של פתרונות איטום עבור גגות עץ היא הסמכה לעבודה בגובה. בחלק מהמקרים שבהם הקבלן מבצע את העבודה בגובה של מעל 2 מטר, הוא יהיה חייב להחזיק ברישיון לעבודה בגובה. הרישיון הזה ניתן רק אחרי הסמכה מתאימה והוא מעיד על כך שקבלן האיטום מבצע את העבודה כחוק.

 

התדירות המומלצת לאיטום גגות עץ

איטום אפקטיבי שמבוצע עם יריעות אלומיניום או עם יריעות ביטומניות יכול להחזיק מעמד 10 שנים ואף למעלה מכך. כמובן שצריך לבחון כל מקרה לגופו ולבדוק האם מדובר בגג שחשוף לשמש ישירה, בגג מוצל או בגג מקורה לעומת גגות רגילים, אבל היריעות הביטומניות וגם היריעות מאלומיניום נחשבות הרבה יותר עמידות לעומת פתרונות איטום אחרים.

מבחינת מחירים, הרבה מאוד תלוי בסוג היריעות שבהן משתמשים ובמצב הגג. על הכנה של הגג גובים 500-1,500 ש"ח ובמקרה של כמות דודים או מזגנים גדולה מהרגיל ניתן יהיה לשלב בהצעת המחיר תוספת של כ-250 ש"ח לכל פריט שאותו צריך לפרק ולהחזיר.

בכל הנוגע אל האיטום עצמו, מדובר על טווח מחירים של כ-40-120 ש"ח ליריעות ביטומניות ועל 50-130 ש"ח על יישום של יריעות אלומיניום. בתוך כך, יש לקחת בחשבון שאלו מחירים שמגלמים בתוכם גם את העלות של יישום היריעות וגם את המחיר של הנחת החומר המקשר.

אחרי איטום הגגות מבצעים הצפה מבוקרת. מטרת ההצפה היא לבדוק את איכות האיטום ולזהות איפה יש כשלים. במידה ויש צורך בתיקונים, מבצעים אותם כמה שיותר מוקדם וסמוך למועד העבודה.

מומלץ לתאם שירותי איטום לכל סוגי הגגות בקיץ או בעונות המעבר. הטעות הנפוצה היא לחכות לחורף, אבל אז זה גם עלול להיות מאוחר מדי וגם יקר מדי. 

העלות הגבוהה שלהן לעומת חומרים פולימריים, אקריליים וזפת.

ניתן להשתמש בשכבה מקשרת מסוג אלסטוטייט.

אז מה היה לנו?