מקצועיות​
מענה 24/7
פריסה ארצית

איטום גג איסכורית

גג איסכורית הוא גג המעניק פתרונות למבנים קלים כמו מחסנים, חניות או סככות. מדובר על גג העשוי מפח גלי מגולוון שלאחרונה מחליף את גג האסבסט מאחר וגגות אלו כבר אינם חוקיים מבחינה בריאותית. בנוסף, ניתן להחליף בבתים פרטיים את הרעפים באיסכורית ולקבל קירוי זול ומוצלח נגד מים. על מנת שהאיסכורית תהיה אטומה בצורה יעילה חשוב לאטום במיוחד את אזור החיבורים. על איטום גג איסכורית במאמר הבא.

 

איזה איטום יעיל לגג איסכורית?

איטום גג איסכורית יכול להיעשות באמצעות 2 דרכים. האחת היא איטום ביריעות ביטומניות והשנייה איטום בחומרים אקריליים, פוליאריטנים או ביטומנים. בכל אחת מהדרכים מומלץ להסתייע במתקן גגות מקצועי כשרוצים שהאיטום יחזיק לשנים ארוכות. אם בדרך כלל מלחימים את היריעות הביטומניות על תשתית קורות עץ בגגות בטון, כאן יש לחמם את היריעות מבלי שפח האיסכורית יפגע.

לפיכך, חייבים יד מקצועית שיודעת לעבוד בצורה נכונה. אפשרות אחרת היא להדביק את היריעות באופן זמני אך יש לבצע את הפעולה בדייקנות רבה. ההדבקה יעילה ל-3 שנים לעומת החימום שיעיל לזמן ארוך יותר. בכל אופן היריעות הביטומניות הן היעילות ביותר כדי לאטום גג איסכורית.

 

איטום של חומרים פוליאריטנים או ביטומנים משחתיים

כאמור האופציה השנייה של איטום גג איסכורית הוא על ידי מריחת חומרים עמידים שהיקר ביותר מבניהם הוא החומר האקרילי. לעומתו החומרים הפוליאריטנים והחומרים הביטומנים זולים ועמידים יותר לאיטום. הדרך הטובה ביותר היא למרוח את החומר לאחר שהגג נקי במיוחד באזור החיבורים של לוחות האיסכורית ועל הברגים.

מקומות החיבור הם אלו המועדים לפורענות ולכן חשוב לבצע איטום מקצועי עם חומר מקשר לפני מריחת חומרי האיטום. לאחר תיקון כל הסדקים ואיטום החיבורים מומלץ לבדוק שהגג בשיפוע כדי שמים עומדים לא יפגעו בחומרים אלו.

 

איטום בחומרים מקשרים אפוקסיים

מאחר וחומרים אפוקסיים עמידים למים ניתן בהחלט להשתמש בהם לאיטום גג איסכורית. הם יכולים לשמש כחומרים מקשרים לחומרים ביטומניים, לחומרים פוליאוריטנים, לחומרים פולימרים על בסיס מים או לחומרים אקריליים.

 

השלבים של איטום גג איסכורית

 • ניקוי מרזבים סתומים מעלים וגופים זרים
 • ניקוי הגג מלכלוך ומים עומדים
 • איטום ביריעות ביטומניות באמצעות חימום או הדבקה
 • לחילופין, איטום בחומרים ביטומנים ופוליאריטנים משחתיים
 • מריחה ואיטום של הברגים והחיבורים
 • ניקוי השאריות
 • בדיקת הצפה

 

מה היתרונות של פח מגולוון בגג איסכורית?

 • מעניק לגג חוזק ויציבות
 • מתאים לגגות של מבנים קלים
 • מכסה שטחים גדולים בחתיכה אחת או בלוחות מחוברים
 • חומר זול וזמין
 • חומר ידידותי לסביבה הניתן למחזור
 • חומר הניתן לעיצוב בצורת גלים, טרפז או כלוחות שטוחים
 • בעל משקל קל העמיד לעומסים
 • עמיד למזג אוויר סוער
 • עמיד לרטיבות
 • בעל בידוד טוב לקור וחום
 • אינו צריך תחזוקה
 • ניתן להתקנה מהירה ופשוטה

 

איך מתקינים גג איסכורית?

כדי להתקין גג איסכורית צריך לערוך בראש ובאשונה מדידות. הגודל הסטנדרטי של לוח איסכורית הוא בין ל-1-6 מטר באורך ו-1.20 מטר ברוחב. כאשר מדובר על גגות גדולים מומלץ לחבר כמה יחידות ביחד בצורה מקצועית מבלי שהחיבורים יבלטו.

לאחר מכן יש להתקין את הלוחות על בסיס מקורות עץ שהוא למעשה תשתית הגג ולחבר באמצעות חימום, דבק איפוקסי או ברגים. לפני שמבצעים איטום גג איסכורית בחומרים משחתיים, צריך להדק את הברגים באמצעות דסקיות או גומי וכך ליעל את האיטום עוד יותר.

 

מה עושים כאשר איטום גג איסכורית אינו יעיל?

הסיבות לאיטום גג איסכורית פגום נובע מאיטום לא מקצועי או כתוצאה מבלאי. בנוסף, למרות שהאיטום יעיל נגד נזקי מזג האוויר, הפח המגולוון עלול להתעקם או להישבר ואז מומלץ להחליף את הלוח העקום או השבור. את התיקונים או האיטום אין לבצע בחורף או בימים גשומים ויש להקפיד שהוא יהיה יבש.

המלצה נוספת היא להתקין יחידת איסכורית אחת מבלי צורך לחבר יחידות נוספות אם רוצים שיהיו פחות תקלות, כמו נזילות מים למשל. גם את ההחלפה של גג איסכורית יש לבצע באופן מקצועי ולא לבד, על מנת שהגג יהיה חזק ויציב. סיבה נוספת לחוסר יעילות של גג איסכורית היא התזוזה של הקרקע לאורך השנים. במקרה כזה יש לבצע איטום מחדש על מנת לשפר את עמידותו של הגג לנזקי מזג אוויר.

 

כמה עולה לאטום גג איסכורית?

אם מחליטים לאטום גג איסכורית באמצעות יריעות ביטומניות מה שיקבע את המחיר הוא גודל היריעות הרצוי על פי מטר רבוע. יחד עם זאת, במחיר מגולמים תשלומים על העבודה, על פירוק מתקנים המחוברים לאיסכורית, גישה לא נוחה לגג או הצורך בכוח אדם נוסף.

במידה ואוטמים בחומרים משחתיים, עלות החומר בו משתמשים תהיה משמעותית במחיר הכללי. כאמור האקריל הוא חומר יקר ולכן המחיר הכולל יהיה יקר יותר מעלות של חומר פוליאריטני או ביטמוני. בנוסף, ככל שהעבודה מורכבת יותר כך המחיר יעלה. לפיכך, מומלץ לקבל כ-3 הצעות מחיר ממתקני גגות ולבצע השוואה הן במחיר והן על פי המלצות.

 

איטום מקצועי בלבד

חשיבות האיטום המקצועי קריטית בכל הנוגע לחומרים בהם משתמשים ולעמידותם. כלומר, כל אדם יכול לאטום את גג האיסכורית מחומרים שקנה בחנות מתאימה, השאלה היא על אילו חומרים מדובר ומה המינון שלהם. מעבר לכך, לביצוע העבודה צריך אדם שמבין היכן המקומות שבהם עלולות להיות נזילות ולאטום אותם בצורה נכונה אחרת האיטום לא יהיה טוב והאיסכורית לא תחזיק מעמד.

אלו לא גגות רגילים ולכן ההתייחסות אליהם צריכה להיות בהתאם. בנוסף, למתקין הגגות יש רישיון לעבוד בגובה, ביטוח מתאים וידע בכל הנוגע לאמצעי זהירות ובטיחות. לא פעם קרו תאונות של נפילה מגובה לאנשים פרטיים שהחליטו לאטום את הגג לבד.

אין צורך באישור אלא אם משנים את גובהו של הגג.

ניתן להזמין מתקן גגות לבדיקה על מנת שיבצע בדיקת הצפה וכך יבדוק את יעילות האיטום.

אין הבדל במחיר, אך עדיף שמתקן הגגות יספק את החומרים הנכונים והמתאימים לגג איסכורית.

האחריות תלויה בחומרי האיטום. למשל, ליריעות ביטומניות ניתנת אחריות ל-10 שנים ולחומרים משחתיים לא כולם נותנים אחריות, לכן עדיף לאטום עם יריעות ביטומניות.

אז מה היה לנו?