גג רעפים מאוורר

גג רעפים: האפשרות לאיוורור טבעי

כחלק מתפיסה כוללת של אחריות לסביבה וחתירה לחסכון והתייעלות אנרגטית, רעפי קוניאל רואה את הגג כמערכת וממליצה על מערכת גג המשלבת שכבת אוורור.

יישום
שכבת האוורור ממוקמת בין שכבת הבידוד לשכבת סיכוך הרעפים. מעל לממברנה אטומה למים ורפלקטיבית, באם ישנה.

שכבת האיוורור נוצרת ע"י השמה יבשה, ללא שימוש במלט, של הרעפים על מסגרת כפולה של מרישים. סדרת המרישים הראשונה מאונכת לשורת המרזב ועוביים יוצר את גובה שכבת האיוורור. סדרת המרישים השנייה מאונכת לראשונה ומקבילה לשורת המרזב. מרישים אלו הינם מרישי התמיכה ועליהם מניחים את הרעפים.
השמת הרוכבים נעשית גם היא ללא שימוש במלט. במקום זאת, הם מותקנים באמצעות מעמד מיוחד ממתכת המאפשר יציאת האוויר החם מחלל הגג ביעילות מרבית.
למקסום סירקולצית האוויר, כניסה חופשית של האוויר חשובה גם היא. שורת הרעפים הראשונה צריכה להיות מוגבהת בעזרת מריש מאוורר או חסם ציפורים ובכך לאפשר כניסת אוויר טרי מקו המרזב.

יעיל בקיץ: שכבת האוורור הטבעי תורמת לסילוק האוויר שהתחמם תחת הרעפים לפני שהחום מספיק לחדור אל חלל הגג ופנים הבית. האוויר שנמצא תחת הרעפים מתחמם, הופך דליל וקל יותר, ונוצר זרם הסעת חום לכיוון מעלה. האוויר החם יוצא דרך הרכס המאוורר ובמקביל אוויר טרי וקריר יותר נמשך פנימה מקו המרזב אל מרווח שכבת האוורור.

מועיל בחורף: שכבת האוורור הטבעי מפרידה בין החוץ לפנים הבית ושומרת על שכבות הגג ושכבת הבידוד בפרט, מאווררות ויבשות, תוך עידוד נידוף אדים שמקורם בתוך המבנה ומתחת לגג. כך, נמנעות תופעות כמו עיבוי או עובש ומערכת הגג נשמרת יעילה, בריאה ונושמת לשנים רבות.

ברור שכל שיטת בנייה אחרת תוביל ליצירת מלכודת חום תחת הרעפים, לחדירת חום רב לפנים הבית וכתוצאה מכך להשקעה לא יעילה של אנרגיה רבה יותר לטובת קירור הבית בחודשים החמים.

שכבת האוורור הינה פשוטה לתכנון ובנייה. המוצרים המשלימים מבית קוניאל עוזרים להפוך את ההתקנה לקלה עוד יותר.