סיכום שבוע אדריכלות איטלקית בת קיימא

גג רעפים מאוורר – מחקר איטלקי, צורך מקומי

חתירה להתייעלות ולשיפור כרוכה בהטלת ספק ובחינה מחודשת אפילו של מנהגים מושרשים ושיטות נפוצות. כך גם גג הרעפים המוכר, שמסתבר שמזה שנים רבות נבנה בישראל בשיטה שאינה מנצלת את יתרונותיו הטבעיים ועל כן לא יעילה.

התייעלות ולמידה מתמדת הינם חלק בלתי נפרד מערכי חברת קוניאל, המבקשת להקפיד לא רק על איכות הרעף היוצא ממפעלה, אלא גם על איכות יישומו ותפקודו כמכלול על גג מבנה. החברה פועלת מתוך רצון לדאוג לאיכות החיים של אותן משפחות שבחרו בגג הבנוי מרעפי קוניאל או גג רעפים בכלל. מתוך תחושת אחריות זו, רעפי קוניאל שמה לה למטרה להעלות את המודעות לגג רעפים מתוכנן ובנוי היטב ולהפיץ את יתרונות שיטת גג הרעפים המאוורר, שיטת בנייה מוסכמת ומוערכת בעולם.
במסגרת מאמציה, רעפי קוניאל אירחה, בסוף חודש אפריל 2013, שלושה ארכיטקטים חוקרים מאוניברסיטת פרארה ופירנצה באיטליה, לסדרה של הרצאות שעסקו בהיבט הקיימות של רעפי החרס ובתוחלת החיים הארוכה שלהם, וביתרונות שיטת הבנייה של גג רעפים בעל שכבת אוורור עבור תנאי האקלים הישראלים.

שבוע ההרצאות "אדריכלות איטלקית בת קיימא" התקיים בחסות שגרירות איטליה, לשכת המסחר איטליה-ישראל, המכון האיטלקי לתרבות והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה, והיווה הזדמנות למפגשים מעניינים ולהחלפת רעיונות ומידע בין החוקרים האיטלקים לאנשי אקדמיה ואנשי מקצוע ישראלים.
שבוע ההרצאות החל במכון הלאומי לחקר הבנייה, הרצאה במסגרת הסמינר השבועי שאורגנה בשיתוף עם פרופסור רחל בקר. שתי הרצאות נוספות בטכניון התקיימו במסגרת הקורס של פרופסור אברהם יזיאורו ובמסגרת הקורס של ארכיטקט שמחה אפק.
בתל אביב החוקרים התארחו בביה"ס לאדריכלות וערכו יום עיון קצר בשיתוף עם ד"ר נועם אוסטרליץ וביה"ס פורטר. בנוסף, החוקרים הרצו בגלריית זהזהזה בערב של המועצה לבנייה ירוקה במסגרת סדרת מפגשים בנושא בנייה ירוקה. הערב עסק בנושא מעטפת המבנה וגגות מאווררים וכלל גם הרצאה ומקרה מבחן בארץ מפי אדריכל אילן דרור.
מחלקת אדם במדבר, אוניברסיטת בן גוריון בשדה בוקר, אירחה את החוקרים האיטלקים במסגרת הסמינר המחלקתי ולדיון אינטימי עם פרופסורי המחלקה לאחר מכן.
ערב הנעילה נערך בבית האדריכל בשיתוף עמותת האדריכלים ובמעמד שגריר איטליה בישראל, מר פרנצ'סקו מריה טאלו, שפתח את הערב.

מכון לחקר הבנייה בטכניון, ערב המועצה לבנייה ירוקה בגלריית זהזהזה, אוניברסיטת ת"א, שגריר איטליה בבית האדריכל

גולת הכותרת של ההרצאות והביקור הייתה הצגת תוצאות מחקרו של פרופסור ג'יובאני זאנוני מאוניברסיטת פרארה בנושא היעילות התרמית של גגות מאווררים בתנאי קיץ ישראלי.

מעבר להוכחת יתרונו הגדול של עקרון שכבת האוורור בגג רעפים עבור האקלים הישראלי, המחקר בוחן פקטורים ממוקדים והשפעתם על יעילות השיטה. בתוך כך נבחנו תתי מקרים בהם מרווחי אוורור בגבהים שונים בין 3 ל8 ס"מ, מהירויות רוח שונות, אטימות לאוויר של סיכוך הרעפים הנמדדת במיקרו רווח בין הרעפים המשתנה בין 2.5 מ"מ, אופייני לרעפי בטון, לבין 9 מ"מ, אופייני לרעפי חרס, ועוד.

המסקנה העיקרית שיש להפנים מהמחקר הינה שגג רעפים בעל שכבת זרימת אוויר תחת הרעפים משפר את התנאים התרמיים ותורם לשיפור הנוחות התרמית בבית. חשוב לציין שגג רעפים מבודד ומאוורר בעל שכבת אוויר בגובה 8 ס"מ עם סיכוך רעפים שביניהם מיקרו-רווח של 9 מ"מ, הראה תוצאות אפקטיביות ביותר בסימולציות שנלקחו בחשבון במחקר, אפילו לעומת גג שטוח ישראלי אופייני. על פי תוצאות המחקר, גג רעפים מבודד ומאוורר מסוג זה יכול להוביל לחסכון של 60% באנרגיה המושקעת לקירור הבית בקיץ לעומת גג שטוח ישראלי אופייני.

Comments are closed.